Fiziksel ve motorik gelişim

Doğumdan önce bile, fetüs gelişir. Bebek doğduğunda fiziksel gelişim devam eder. Çocuk sağlık Merkezi bu alanda büyük bir uzmanlığa sahiptir ve çocuğun gelişimini yakından takip etmektedir. Bu rutin kontrollerle yapılır. Eğer fiziksel gelişimde herhangi bir olumsuzluk varsa bu bebeğin herhangi bir hastalık yada gelişim bozukluğu yaşadığının göstergesi olabilir. Bu yüzden doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Fiziksel ve motorik gelişim herzaman önemlidir ve çocuğunuz için uzun yıllar önemli kalacaktır.

Çocukların öğrenmeleri ve öğrenme hevesleri Motor gelişim ile ilerler. Tabiki, çocuğun fiziksel olarak da gelişmeside çok önemlidir. Çocuk, eğriye göre oluşan ve büyüyen kasları kontrol etmeyi ve kullanmayı öğrenir. Fiziksel gelişimede geç kalan çocuklar motor gelişiminde geç kalabilirler. Ebeveynler çocuğun büyümesini gözlemlemelidir. Ebeveynlerin çocukları ile olan iletişim ve günlük hayat çocuğun gelişimi için büyük bir etkendir. Örneğin sürekli kucakta gezen 1 yaşındaki bir bebekmi daha çabuk ve düzenli gelişir yoksa tam tersi, dengeli bir şekilde kendi kendine hareket etmeyi öğrenen, yerde kaslarını geliştiren bir bebekmi?

Fiziksel ve motorik gelişimde anne ve baba etkeni

Anne ve baba etkeni fiziksel ve motorik gelişimde daha bebeklikten itibaren önemlidir. Fazla korumacıl davranmak hiç bir zaman hiç bir bebek için yararlı değildir. Tabikii bebeğinizi sevgi ve sıcaklı ile büyütmelisiniz. Hatta bu ona büyük güvence verecektir. Mesela emekleyen bebekler bir yere sıkıştıkları zaman neden ağlar? Çünkü anne yada baba nın gelip onu kucağına alarak onu zor durumdan kurtarcaklarını bildikleri için. Yani bebekler için güven anne ve baba sevgisi ile gelişir.

Peki, problem nereden kaynaklanabilir? Daha önce bahsettiğiğmiz gibi fazla korumacı ailelerden. Yada tam tersi bebekle hiç ilgilenmeyen ve doğru bağlar kuramamış bir ailede negativ problemler yaşanır. Bu durum çocuk açısından hiç sağlıklı değildir. Çocuklar keşfetmeyi severler, bırakın keşfetme yeteneklerini geliştirsinler. Bu onlara ilerde stratejik ve problem çözme yetenekleri katacaktır.

Anne ve baba sevgisi güven sağlar

Anne ve baba sevgisi bebeğinizde güven sağlar. Ve bu da gelişim için çok önemli bir faktördür. Bebeğinize sevgi aşılayın fakat aşırı korumacı asla olmayın. Bu bebeğinize ilerde büyük olanaklar sağlayacaktır. Mesela problemlerı strateji ile çözme yeteneği çok önemlidir. Fakat bir yerde takılı kaldıkları zaman ilk yardım isteyecekleri kişiler anne ve baba olacaktır. Böylece çocuğunuz ilerki yaşlarda problemlerin büyümeden anne ve babası ile rahatlıkla paylaşabilmesini sağlar.

Anasayfa ya dönmek için tıklayınız!