Hayatın zorlukları ve boşa harcanan enerjiniz, yeni bir başlangıcın klavuzu olabilir. Kişisel gelişim için özgürce kendi değerlerini ve inandıklarını sorgulayabilmeli insan.

Kişisel gelişim ve kaliteli yaşamak size neler kazandırır?

Kaliteli yaşamak konfor ve lüks değildir. Tam aksine herşeyle mutlu olabilmektir. Kişisel gelişim ve kaliteli yaşamak için bir çok etkenleri analiz etmeniz gerekir. Ne zamanki kendi değerlerinizi unutursanız ve gözünüz hep başkalarının hayatında olursa, işte ozaman sizden tehlikelisi yoktur. Her zaman kısa yoldan kopyacımı olmak istersiniz, yoksa bi yerde pes ederek daha kaliteli şeylermi yapmak?

Bu beceriye sahip olmak için, insan önce kendi özgeçmişi ile yüzleşmelidir. Ve her sorunun cevabı tarihte saklıdır.

anne bebek bağları

Kişisel gelişim için İnsan bağları ve rol modelleri gözden geçirilmelidir

Her insanın küçüklüğünden bu zamana kadar yaşamında rol modelleri olmuştur. Ve değişik yaşanmışlıkları olmuştur. Gerek iyi yada kötü roller ve yaşanmışlıklar sizin bu günki siz olmanıza neden olan en büyük ve güçlü faktörlerdendir.

Bu roller Anne ve baba ve aile yakınları olabilir öncelikle. İnsanın kişilik ve gelişimindeki güçlü etkileri olur bu değişik rollerin. Aile üyeleri ve akrabalar sağlam bir temel için önemli etkin rollerdir. Hayatın farklı dönemlerinde farklı roller yer alır. Bütün roller negatif ve pozitif izler bırakmıştır.

Temel olarak bebeklikten itibaren anne ve baba bağı oluşması önemlidir. Bebeğe karşı verilen sevgi ve huzur içeren yaklaşım, sağlıklı bir bağ oluşturur. Bebeklere güçlü bir anne ve baba sevgisi ve ilgisi verilmesi, bağları güçlendirir ve güven temeli sağlar.

Bebeğin sadece gerekli ihtiyaçları olan besin ve temizlik gibi zamanlarda kurulan kontağın faydaları yoktur. İlgisizlik içeren bir yaklaşım, kötü ve huzursuz bir bağın kurulmasına neden olur. Böyle bir durum insanın hayatında her zaman son derece negatif olumsuzluklara neden olabilir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde kurulması gereken bağ önemlidir. Önemi olan kişilerin yanlış yaklaşımı bebek ve çocuk üzerinde olumsuz ve sağlıksız bağların kurulmasına neden olur.

Örneğin anne yada babanın yok olması. Yada bir var olan bir yok olan, uzun ve kısa dönem ayrılıkların zararları büyüktür. Bir başka olumsuz etkiler bırakan durum olan anne babanın kendi istedikleri zaman çocukla yakınlık kurmaları durumudur. Düzensiz bağlar çocukların kendilerine başka rol modelleri edinmesini sağlayabilir. Herzaman bilmediği bir arayış içerisinde olan bu çocuklar tehlikelere ve istismarlara daha açık hedef olurlar. Travmalar hariç genel olarak aynı çocuk hayatı boyunca düzensiz bağlar kuracaktır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde kurulması gerekli olan temel yetişme döneminde büyük etkileri olur.

Öncelikleriniz ve hayat çizginiz

Tarihini bilmeyen, bu günü ve yarini bilemez. Dolayısıyla, güçlü bir karakter ve kararlılık ile yol almak için, öncelikle kendiniz ile barışık olmanız gerekir. Kendinizle barışık olmanın yolu, hem sizin kendi geçmişinizde hemde tarihinizde gizlidir.

Eskiler daha güzeldi, akrabalık vardı, saygı ve değerler vardı.

Eski dostluklar kalmadı. Pusular la dolu tuzaklara düşüp düşüp çıkanlardansanız. Herkez öncellikle para ve mevkiye önem veriyor diyenlerdenseniz.

Başınıza gelen kötülüklerin ve zorlukların sorumlusu sadece başkaları olduğunu düşünenlerdenseniz.

Tarihini bilmeyen, geçmişini geçmişte bırakan, ve egosunun peşine düşenler yüzündendir. Bu sizde olabilirsiniz yada etrafınızdakiler de olabilir.

Bir aşama sonra insanların kendilerini koyduğu yarış pistinden çıkarak biraz nefes almayı öğrenmeli.. Bunu yapabilmek için, insan kendi gibi olmalı, ve kendi hayat tecrübesine dayanarak yaşamına kalite ve başarı eklemelidir.

Sonunda o yarışı dışardan izleyerek, kendinizi harcamadan, sağlıklı ve huzurlu kaliteli yaşamayı öğrenmek önemlidir.

Hedeflere daha hızlı ve sağlam ulaşmak.

Kişisel gelişm ve eğitim sonrası sağlam kariyere ulaşmak.

Problemler gibi ve psikolojik sorunları yenmek.

Mutluluk arayışından kurtularak mutlu olabilmek.

Kaliteli bir yaşam ve bilinçli sağlam bir karakter oluşturmak.

kızgınlıklarla ve kırgınlıklardan, hatta pişmanlıklardan kurtulmak.

Hümanist ve canlılara saygı ve sevgi duyan, duyarlı bir insan olabilmek.

 

Bütün sorunların çözümü geçmişinizde saklı olabilir. Öncelikle kendi geçmişinizi analiz etmelisiniz. Unutmayınki hiç birşeyin tek sebebi yada tek sorumlusu yoktur. En az 10 etken faktör vardır geçmişinizdeki olumsuzluklara sebep olan. Bu etkenleri analiz ederek, faktörleri çözebilir ve onlardan deneyimlerinize deneyim katabilirsiniz.

Bu şekilde hayat çantanıza zenginlikler katarak, zorlukları daha kolay çözerek geride bırakabilirsiniz.

Yarış pistinden kurtulamayanlar, hızlı zenginlik ve güç için her yolu sorgusuz sualsız deneyenlerle doludur.

Halbuki düşmeden, yada daha büyük zararlar vermeden, bir mola verseler, bu bile büyük bir adım olacaktır kendileri için.

Her sorunun cevabını tarihte bulabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi daha iyi tanırsınız. Ve bu şekilde daha bilinçli hareket edersiniz.

 

1. BÖLÜM SONU

By/ William Soykan