Off- page Backlink Çalışması

Off- page backlink çalışması SEO için hala önemlidir ve SEO’ da sadece bir bölümdür.

Off page çalışması arama motoru optimizasyonu içerisinde uygulanan daha kapsamlı bir optimizasyon şeklidir.

Off- Page nedir?

Başarılı bir SEO çalışması için, bir çok kural vardır. Kurallar SEO uygulanan sitenin durumuna göre değişmelidir.

SEO standartları dahilinde, stratejiler ve optimizasyon şekilleri esneklik gerektirebilir.

Off page isimden anlayabileceğiniz gibi bir web sitesi için internet de dikkat çekme çalışmasıdır. Yani eğer site için On- page optimizasyonu yapıldıysa sırada Off page çalışması vardır. Site için fakat site dışında icra edilen her türlü SEO çalışmasına Off Page diyebiliriz kısaca. Bu tür çalışma geniş kapsamlıdır ve en az On- page çalışması kadar zaman ve sabır gerektiren çalışmadır.

SEO için, bir çok yöntem vardır. Asıl amaç arama motorları ilgisini çekmek ve örnek iz bırakmaktır. Social medya çalışmalarınızda bu bölüm içerisine dahil edebilirsiniz. Bir başka önemli  aracı olan Google Busıness unutmayınız. Ve yine Google arama motorunun kendi araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu yolda Google Search Console, size büyük kolaylık sağlar. Search Console kullanabilirsiniz.

Backlinks SEO etkileri

Backlink çalışması bölümünü kapsar. Siteniz için sitenizin dışında çalışmadır backlink. Doğru zaman ve doğru şekilde gerçekleştirilen backlink çalışmaları hala sitelerin arama sonuçlarında etkili bir yöntemdir. Kaliteli backlink bulmak ve doğru şekilde değerlendirmek kolay iş değildir. Bu yüzden kalitesinden emin olmadığınız hiç bir site ile link alışverişine girmeyiniz. Yada piyasada backlink satan ucuz işcilere kanmayınız. Telafisi zor olan, ters tepen SEO sonuçları alabilirsiniz. Yanlış uygulanan backlinkler yüzünden. Backlinkler site içeriğinize göre, kaliteli sitelerin sayfalarından getirilmelidir. Doğal backlink çalışması önemlidir ve zaman almalıdır. Kesinlikle otomatik saçmalıkla backlinklerden uzak durunuz. Backlinklerdeki amaç arama motorunun ilgisini çekmektir. On- Page SEO çalışmanız sağlam ve sitenizde yeterince içerik varsa, zaten arama motorlarının favorisi sizin siteniz olacaktır. Backlink çalışmasında bir nevi arama motoruna ( buyur bakın benim sitem laiki ile bu siteden link almaktadır, çünkü benim sitemin SEO çalışması mükemmeldir) deme özgüvenidir. Aksi takdirde boşuna backlink çalışması yaparak zahmet etmeyiniz. Kaliteli ve verimli SEO için bilgi, zaman ve sabır gereklidir. SEO yani arama motoru optimizasyonu bilgi birikimi gerektirir.

Arama motoru optimizasyonu her web sitesi için gereklidir. SEO aynı zamanda çok kapsamlı ve değişik bölümlerden oluşmaktadır. Yukarıda belirtiklerimiz sadece bölümlerdir.