LVAD Kalp Destek Cihazı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, LVAD kalp destek cihazı ve kalp nakili ameliyatında dünya çapında başarı ve kalitesi ile isim yapmıştır. Kalp ve damar cerrahisi ve Kardiyoloji konusunda Türkiye ve dünya çapında isim yapmış bir üniversitesi hastanesidir.

Kalp yetmezliği ve LVAD

Kalp yetmezliği ve LVAD operasyonu hakkında değerli bilgileri burada bulabilirsiniz. İleri evre kalp yetmezliği hastalığı ilaç ile tedavi edilemez. Bu risk dolu hastalığın tek çaresi kalp nakili olmaktır. Fakat doğru doku ve kalp bağışı bulmak her zaman kolay değildir. Bu yüzden nakil olmak zaman alabilir. LVAD operasyonu, kalp nakili olana kadar çözüm olabilir. Genellikle 50 yaş üzeri kişilere kalp nakili yapılamaz ve bu yüzden LVAD kalıcı bir çözüm olabilir.

LVAD kalp yetmezliği nedeni ile kalbin kan pompalama görevini gerçekleştirir. Kalbin sol tarafına yerleştirilen pompa, vücudun göbek kısmından çıkan elektrik kablosu çantada bulunan bilgisayara gider. Bu bilgisayar dolayısıyla pompayı yöneten cihaz iki adet pil ile çalışmaktadır. Toplamda 4 adet pil bulunmaktadır. Şarj edilmek üzere pillerden ikisi daima yedek olarak şarj makinesinde takılıdır.

LVAD çantaları iki değişik çeşitden oluşmaktadır. Çanta ve model seçimi amaliyat sırasında kişiye göre karar verilir ve takılır.