Çocuklarda davranış bozuklukları ve nedenleri

Dönem dönem baş gösteren davranış bozuklukları yada istenmedik davranışları erken yaşta dikkate almakta fayda vardır.

Çocuklar doğduklarında hatta anne karnında, onu sarıp sarmalayacak kişiyi bilir. O kişi annesidir. Bebeklikten yaşam boyu hayatını ve karakterini belirleyecek en önemli etkenlerden biri anne ve babanın çocuklarına verecekleri ilgi ve yakınlıktır.

Her bir çocuğun hayatında bir anne ve baba olmalıdır. Ancak maalesef çeşitli nedenlerden dolayı bazen anne baba olduğu halde yokmuş gibi gereken ilişkiyi çocuklarıyla kuramamak talar.

Ve tabii ki çeşitli sebeplerden dolayı trajik bir şekilde öksüz kalmış yada terk edilen bebekler var. Onlar hayata eksi ile gelmiş olanlar yada sonradan güvendikleri dalları kaybolanlar.

Her bir çocuk anne ve baba ile yetişmeli ve o anne baba güveni ve sıcaklığını hissetmelidir. En azından her bir çocuğun hayatında bir anne ve baba modeli olmalıdır. Model derken bu bazen annesi yada babası olmayan çocuğun yakın akrabası olabilir. Yada evlatlık edinmiş bir anne ve baba.

Çocuklarda davranış bozuklukları ve nedenleri, yada hayat boyu etkileyecek bir eksikleri olmaması için bu konu çok önemlidir.

 

Aile ve cocuk

Düzensiz bağ

Anne yada baba ile düzensiz bağları olan çocuklar (doğumdan itibaren) çocukluk döneminde ve büyüdüklerinde emin olun düzensiz bağ yüzünden çok zarar görmüş olacaktır.

 

Düzensiz bağ örnekleri

– Çocuğa yeteri kadar yakınlık gösterememek.

– Anne ve baba sıcaklığı, ilgi ve alaka gösterememek.

– Uzun yada dönem dönem çocuktan uzak kalmak/ olmak.

– Anne baba sadece kendileri istedikleri zaman çocukla ilgilenmeleri.

– Bebek ağlarken umursamamak.

– Sadece ihtiyaçlarını giderip ( emzirme, mama vermek, temizlik gibi) daha sonra yatağına bırakmak.

Sonuçlar ve dikkate alınması gereken konular

Bebeklikten ve çocukluktan başlayan bu durum, hayat boyu devam edebilir. Bir çok kişi uzman yardımı ile bu durumun üstesinden gelebilir. Bir bakıma hayat ile yüzleşmektir bu. Dikkate alınmayan bir çocuk için bütün hayatı etkilenebilir.

Özgeçmiş yani insanın kendi tarihi

İnsanın kendi özgeçmişi, çok ama çok önemlidir. Hem bireysel gelişim için ve travmaları atlatmak için. Bir çok sorunların nedeni geçmişiniz de saklı olabiilir. Zira tarih herzaman ve her konuda  çok önemlidir.