Dijital Dünya ve Güç savaşları

Devletler arası dijital güç dengeleri bir çok zaman dijitalleşme yolunda yada var olan zemin üzerinde set çekme mecburiyeti getirebilir. Ülkemiz ‘de kullanım oranına bağlı olarak uygulamalar ve dijital platformlar üzerinde söz sahibi olmak her bakımdan avantaj olur.

 

Uygulamalar ve dijital platformlar üzerinde söz sahibi olmak

En büyük vatanseverlik gerektiğinde devletimizin ”yasakladığı değil” neden yasaklama gereği öngördü sorusunu sorabilmek ve araştırabilmektir. Birçok marka ve uygulama kullanıcı topluluğuna karşı sorumlukları vardır. Örnek olarak, kullanıcı popülasyonu oluşmuş ülke de vergileri ve satın alınan fonksiyonları nasıl vergilendiriyor? Benim ülkemin benim vatandaşımın cebinden çıkan para nerede ne için kullanılıyor sorusuna bakar devletimiz. Gizlilik ve kişisel veri korumasına bakar devletimiz.

 

 

Neden yasaklama gereği öngördü sorusunu sorabilmek ve araştırabilmektir

Öyle ki yine aynı kötü emel güden yada gücü elinde tutma çabasında olan yapılar için önemlidir dijital güç. Örneğin arama motorlarını elinde tutan güçler varsa algoritmalar insanlar için değil bu karanlık güçlerin avantaj dengesi için bile güncellene bilinir. Buna detaya girmeksizin tarihte şahit olunmuştur. Türkiye ve Türk halkı üzerinde algı yapmak git gide zor hale gelmiştir. Bu da yine devletimizin halkı bilinçli ve bilgili internet kullanıcı olması yolundaki projelere ve eğitimlere verdiği önceliklere borçluyuz. Siber suçlar her ne kadar artıyor olarak görünse de bir o kadar da yok ediliyor. Daha fazla yol kat etmemiz gerekiyor. Çünkü bizden önceki jenerasyon anne babalar da bu gelişmeye dahil edilmeli.

 

 

KVKK – Kişisel Verilerin Koruma Kurumu

Misal Kişisel verileri Koruma Kurumu bu yolda iyi bir kılavuz dur. Kişisel verileriniz nerede ve nasıl korunuyor. Sizin internet kullanıcısı olarak kendi üzerinize düşen sorumluluklardan tutunda bir çok konuda hem aydınlatıcı hem de eğitici bir platformdur. Dijitalleşme yolunda lazım olan kurum.

Yine kişisel verilerinizin sızmaması gereken yerlere sızdırıldığını düşünüyorsanız yada belgelendirdiyseniz, burada şikayet edebilirsiniz. Kişisel verilerin ihlali çok ciddi bir konudur. Bu konuda ihlalleri gerek yanlışlıkla ihlal eden birimler kurumlar yada özel sektör yine burada ihlal bildirimi yaparak gereken önlemleri almalıdır. Daha ciddi ihlallerde şikayet edebilme imkanına sahipsiniz. Kurumun amacı ve hizmet alanları eminim ileride daha kolay okuna bilinir ve anlaşıla bilen bir platform olması önemlidir. Kurum aslında konferans ve buna benzer eğitici etkinliklerle daha geniş kitleye hitap ediyor. KVKK etkinliklerine web sitelerinde göz atabilirsiniz.