Instagram güvenliği ve Kişisel güvenliğiniz

Instagram güvenliği ve özel hayatınızın ne kadar güvende olduğunu düşündünüz mü hiç?

 

Instagram özelinizi koruyun

Instagram güvenlik politikası ne diyor?

Her sosyal platform gibi, Instagram`da kullanıcı ve güvenlik politikası uygulamakta.

 

Instagram, Facebook tarafından 2012 yılında satın alınarak, Mark Zuckerberg tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Her ne kadar ınstagram ve Facebook uygulamaları fonksiyonları benzetilmeyecek denilse de, iki uygulama arasında bir çok entegrasyon kullanılıyor. Bu yüzden gizlilik ve özel hayatın korunması politikaları çok fazla değişiklik göstermiyor.

Sosyal medya platformu Instagram neticede bilgi toplayarak bu bilgileri saklayan, değişik amaçlar için barındıran bir ağ`dır. Siz bir kullanıcı olarak ne kadar bilgi ( Görsel, kişisel, aile, ve üçüncü kişiler ) paylaşıyorsanız, Instagram`da paylaştığınız kadar bilgiye sahip oluyor.

Bilgi toplamak ve barındırmak, her büyük online platformlarda olduğu gibi, Instagram platform ununda bu konuda bazı amaçları vardır.

Fonksiyonlar nasıl ve hangi kitle tarafından kullanıldığını takip etmek. Bu tür analizler gerek reklam potansiyelini artırmak, gerek platformu ileriye dönük geliştirme amaçlı kullanılmakta.

Ancak unutmayalım ki neticede online araçları güçlü kılan en önemli faktörlerden biri, içerik zenginliğidir.

Ne kadar çok güncel paylaşım varsa o kadar güçlü sosyal platformdur. Her yeni aktif kullanıcı, her paylaşım, reklam potansiyelini artırmakta. 

 


Arama Motoru size özel paylaşımları indexlemiş olabilir

Arama motorları bir bilgi bankası gibi çalışır. Organik olan her türlü bilgiyi indexler.

Gerçek ve gerçek dışı olan bilgileri algoritma sayesinde sınıflandırır.

Tabii ki aynı şey topladığı bilginin ne kadar önemi olduğu, değerlendirmesi yapar. Özelikle görsel olan paylaşımlar değerlidir, arama motorları için.

Siz her ne kadar profilinizi özel yapmış olsanız da mutlaka, ya geç kalmışsınızdır, yada sizin çevrenizden birisi düşüncesizce bu paylaşımı yapmıştır.

İnternet dünyası maalesef sadece iyi insanlar tarafından kullanılmıyor. Paylaştığınız çocuklara ait resimler, yada bireysel resimler ve videolar kimler tarafından hangi amaç için kullanılıyor bilemezsiniz.

Size ait olan bir içeriğin Google da varsa, ve sildirmek istiyorsanız, Link i kullanarak bunu yapabilirsiniz. Günümüz aplikasyonları, ve Google araçları anlık olarak bir çok özel bilgileri mecburen kullanmakta.

Örnek: GPS konumu, cihaz bilgileri, ip, ve son online hareketleriniz gibi daha bir çok bilgileriniz üçüncü platformlar ile paylaşılır.

 


Kaynaklar

Instagram Policy

Wys. Soykan