İsveç Elçilik ve Konsoloslukları

İsveç Elçilik ve Konsoloslukları İsveç vatandaşları için destek ve hizmet verme amaçlı vardır.

Diğer taraftan Türk vatandaşı aynı zamanda İsveç vatandaşı olanlar içinde hizmet ve destek sunmaktadır.

İsveç ile herhangi bir bağı olmayan Türk vatandaşları ve diğer ülke uyruklu insanlar içinde hizmet sunmaktadır.

İsveç Elçilik ve Konsoloslukları Başvuru İşlemleri

İsveç vatandaşları 

Türkiye de ziyaret, tatil yada çalışma sebebi ile bulunan İsveç uyruklu insanların acil neden ile başvuruları öncelik meselesidir.

Bu durum bir çok acil destek ihtiyacını karşılar. Örneğin Türkiye de tatil sırasında istenmedik bir şekilde suça karışan İsveçli turistler. Hukuki konuda yardım ve destek alabilmeleri gerekir.

Pasaport kayıbı ve diğer acil durumlarda başvurabilecekleri İsveç in Türkiye de bulunan tek resmi kurumudur.

 

Aile birleşimi nedeni ile oturum başvuru mülakatları

Aile birleşimi başvuruları genelde İsveç göçmen dairesi tarafından dijital ortamda doldurulan başvuru ile başlar. Başvuran kişi mülakat işlemleri için çağrılır ve karar yine göçmen dairesi tarafından verilir. Genelde İstanbul yada Ankara büyükelçilik ve Konsolosluğunda ilk mülakatınız gerçekleşir. Mülakat yeri ve zamanı siz seçebilirsiniz, tabi kii belirlenmiş ay ve period içerisinde.

Olumlu kararlarda İsveç e gitmeden gerekli vize yada oturum belgesini düzenleyip teslim etmekte, işlemleri arasında yer alır İsveç Elçilik ve Konsoloslukları.

 

Turistik ve diğer vize işlemleri

Turistik veya akraba ve arkadaş ziyareti için vize başvurularınızı VFS Global de yapmanız gerekir. Başvuru dan sonra başvurunuz ve evraklarınız isveç temsilciklerine gönderilir.Normal durumlarda 14 gün içerisinde size olumlu yada olumsuz cevap gelir. Başvurunuzun durumunu yine Vfs Globalden öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için VFS Global resmi sitesini ziyaret ederek alabilirsiniz.

 

Pandemi döneminde

Migrationsverket ( isveç göçmen bürosu ) genelde yoğun olan bir kurumdur. Pandemi döneminde hem kısıtlı personel yüzünden, gerek İstanbul ve Ankara temsilcikleride migrationsverket ile paralel çalışma yürütmesi nedeni ile başvurularınızın süreci daha uzun sürebilir.

 

İsveç Elçilik ve Konsoloslukları

İsveç Büyükelçiliği Ankara

İletişim ve Bilgi

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul

İletişim ve bilgi

 

Büyükelçilik ve Başkonsolosluk arasında iş dağılımı güncel değişebilir, bu yüzden başvuru ve destek konuları için daha detaylı bilgi almanızı öneririz.