Takıntılar ve zorlukları

Takıntılar hayatınızın her döneminde var olabilir. Sizin normal günlük rutin olarak gördüğünüz durum ciddi takıntı sorunları olabilir.

Gizli takıntılar, yani sadece kendinizi rahatsız edebilecek türler vardır. Daha etkileyici takıntılar, kendiniz tarafından bilincinde olduğunuz ve çevrenizin gözüne batan takıntılar olabilir.

Hatta daha ileriye taşırsak güncel hayatınızı aşırı şekilde etkileyen takıntılar, aynı zamanda sosyal hayatınızı da olumsuz etkileyebilir.

Buradaki sosyal hayattan kastımız kişiye göre değiştiği için, iş hayatından tutunda, aile hayatınızı dahi kapsayabilir.

Yani bir nevi bulunduğunuz sosyal ortamda sizden beklenenleri takıntılarınız yüzünden tam anlamıyla beceremeyebilirsiniz.

 

Örnekler

Bir alanda kendinize prensip olarak edindiğiniz sorumluluklar ciddi takıntı haline gelebilir.

Hijyen takıntıları, Ev düzeni ve ev temizliği takıntıları.

Kişisel takıntılar ve sosyal takıntılar. Ve sürekli değişiklik gösteren türler.

takıntılar Obsesif ve diğerleri

Takıntıların nedenleri

Obsesif kompulsiv bozukluğu, endişe obsesyonu ve kontrol kompilasyonu. Genelde takıntıların altında yatan nedenlerdendir.

Peki sizi zorlayan takıntılara yol açan diyagnoz lar, yada takıntılarınızı isimlendirilmesi sizin için çözüm olacak mıdır? İlaç tedavisi ve kognitif terapi işe yarayabilir.

Ancak kendinizde takıntılarınızla baş etmeyi öğrenebilirsiniz. Bu sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Takıntılar ve sosyal normlar

Sosyal normlara uymayan davranışlarınız yüzünden hayatın bir çok kesiminde zorlanabilirsiniz. İnsanlar size belirli bir noktaya kadar tolerans gösterirler. Denge olayı çok önemlidir. İnsanlar sizi olduğu gibi kabul etmeli tabii ki, ancak belirli bir noktadan sonra insanların bulunduğu yerin ve kültürün normları dışına çıkarsanız defalarca, bu büyük sorun yaşatacaktır.

 

Takıntıları minimalizme edebilirsiniz

Öncelikle takıntılarınızı belirlemelisiniz. 1-10 skala arası sizi ne kadar etkiliyor ve sizin için ne kadar önem arz ediyor. Bunu belirledikten sonra işiniz daha kolay olacaktır. Unutmayin ki asla bir problem tek 1 şeye bağlı değildir. Etken faktörleri belirlemek ve gereksizleri yok etmeniz gerekli. Yok edemiyorsanız en azından azaltmanız gerekir. Buda büyük bir şey gibi görünse de emin olun ki sonunda siz kazanacaksınız. Dikkat etmeniz gereken başka bir unsur de ”yok etmeyi başardığınız takıntının yerini başka bir türden takıntının yer alması olayıdır. O halde yine size büyük görev düşüyor.