Davranış bozukları yaşlılarda dikkate alınmalı

Yaşlılarda değişen davranışların bir çok gizli sebepleri olabilir. Bilinmedik etkenler ve sağlık sorunları davranış bozukluklarına yol açabilir.

Aile çevresi tarafından Klasik teşhis spekülasyonu yaşlılarda olumsuz etkiler yaratır.

Karşılaştığımız klasik bir algı ise unutkanlık ile alakalı olan Demans durumunu Alzheimer hastalığına yorumlamaktır.

Davranış bozukları ve fiziksel etkenler

İç hastalıkları ve bilinmedik periyodik fiziksel durumlar, istenmedik davranışları tetikleyebilir.

Kronik rahatsızlıklarda göz önünde bulundurulan etkenler arasında olmalıdır. Yaş ilerledikçe tabii olarak organ fonksiyonları ve performans lari da etkendir.

Enfeksiyonlar ve iltihaplar yaşlı insanları daha kolay etkilediği, gibi keşfedilmesi de her zaman kolay olmaya bilir.

Yemek içmek ve hijyen problemleri dahi insanlarda çeşitli rahatsızlıklar yaratabilir. Yaşlı insanlarda daha da etkileyici bir sorundur.

 

Analiz ve değerlendirme kişinin en yakınındaki aile bireylerinin görevi olmalıdır.

 

Sağlık Kontrolü

Söz konusu kişi en son ne zaman kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçti? Ve bu doktor kontrolünde hangi tahliller yapıldı?

İlaç konusuda oldukça önemlidir. Aile doktorunuz periyodik olarak ilaç listesini gözden geçirmelidir.
Bir takım ilaçlar zamanla etkilerini kaybedebilir. Özellikle anti depressant türü ilaçlar uzun ve kontrolsüz kullanımda istenmedik davranışlara yol açabilir.

Ağız Sağlığı kontrolü

Diş ve diş etleri hastalıkları tabii güncel hayatı etkiler. Gerek enfeksiyon bakımından gerek beslenme açısından.
Bu yüzden kapsamlı sağlık kontrolü önemlidir.

 

Sosyal yaşam etkenleri

Söz konusu kişinin hayatındaki büyük değişikler onun davranışlarını etkileyebilir.
Bir yakınının ölümü, yakın ilişkiler içerisinde bulunduğu aile de olumsuzluklar ve daha bir çok faktör davranış bozukluğuna yol açabilir.

Bu ve buna benzer etken faktörleri gözden geçirmeden kişiye yardım etmeniz mümkün olmayabilir. Geçici çözümler üretebilirsiniz, ancak kaybolan istenmedik davranışların, yerini başka istenmedik davranışlar yaratacaktır.

Demans nedir?

Demans bir durumdur. Yani çeşitli nedenlerin, ( etkenlerin ) insanları getirdiği durumdur. Halk dilinde “bunama” diye adlandırılır. Davranış bozukluklarına neden olabilecek etken faktörleri gözden geçirip asıl nedeni bilinmiyorsa Demans spekülasyonu ve yardım adımları gündeme getirile bilinir. Nevrolojik hastalıklar grubundan olan Demans çeşidi olan Alzheimer sorusu da gündeme gelebilir. 

Kişinin hayatındaki etken faktörleri analiz etmeksizin demans yada benzeri şüpheler ile doktor ziyareti olumsuz olabilir.

• Sağlık ve adlandırma ( demans ) kişiyi o role ve semptomlara daha kolayca sürütler. Ve yaşam kalitesini etkiler. Bu demektir ki ömrünü kısaltır yada yaşantısını zor hale getirir.